Home

Mały Mistrz

Reklama

Mam 6 lat

Reklama

Projekty

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Statystyka odwiedzin


Dzisiaj:47
Wczoraj:172
W miesiącu:2369
W roku:42397
Wszyscy:174409

Goście na stronie

Teraz online:
  • Gości: 2


Pamięci Powstańcom Wielkopolskim

"Umarłych wieczność dotąd twa, dokąd pamięcią się im płaci” – te słowa Wisławy Szymborskiej stały się myślą przewodnią przygotowań do obchodów 98 rocznicy Powstania Wielkopolskiego i mottem samej uroczystości.
20 stycznia 2017 r. w naszej szkole imienia Powstańców Wielkopolskich uczciliśmy uroczyście pamięć tych, którzy w 1918 roku walczyli, by Wielkopolska wróciła do Macierzy.
Na sesję popularnonaukową zorganizowaną z tej okazji przybyli liczni goście – przedstawiciele Senatu RP, władz miasta, powiatu, kuratorium oświaty oraz szkół.
Bardzo ciekawe wykłady wygłosili dwaj prelegenci. Jako pierwszy wstąpił dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie dr Piotr Mikołajczyk. Doktor Mikołajczyk interesująco przedstawił historię Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Krotoszyńskiej, zwracając uwagę słuchaczy na fakt, jak wielu wybitnych synów  wychowała nasza mała ojczyzna.
Następnie głos zabrał dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich imienia Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie dr Michał Krzyżaniak. Doktor Krzyżaniak przybliżył sylwetkę drugiego dowódcy powstania - generała Józefa Dowbora Muśnickiego. Dyrektor muzeum w Lusowie, cytując pamiętnik generała, opowiedział o pierwszych jego dniach w Wielkopolsce i o niezwykłych umiejętnościach dowódczych generała podczas organizowania Armii Wielkopolskiej. Szczególnie zajmującym elementem wykładu dra Michała Krzyżaniaka, była opowieść o umundurowaniu Armii Wielkopolskiej, tym bardziej, że dyrektor przyjechał do nas z członkiem grupy rekonstrukcyjnej Armii Wielkopolskiej 3 Bastionu Grolman. Rekonstruktor zaprezentował pełne umundurowanie i ekwipunek żołnierza tej armii.
Sesję popularnonaukową uświetnił występ uczniów naszej szkoły. W montażu słowno - muzycznym pięknie wybrzmiały zaśpiewane przez solistów i chór,  nieco zapomniane pieśni powstańcze (m.in. „Pieśń Lechitów”) oraz z pasją i emocjonalnym zaangażowaniem przytoczone fragmenty wspomnień powstańców i tekstów patriotycznych.
Miłym akcentem wieńczącym uroczystość było rozdanie nagród uczniom, którzy wykazali się wiedzą w gminnym konkursie szkół podstawowych : „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 ze szczególnym uwzględnieniem udziału mieszkańców Krotoszyna”.
W konkursie 18 stycznia 2017 r. (przygotowanym i prowadzonym przez Renatę Witczak, nauczycielkę historii w naszej szkole)  wzięło udział 20 uczniów z 12 szkół gminnych.
Zmagania uczestników swym patronatem objęli: senator Łukasz Mikołajczyk i burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek, który ufundował nagrody laureatom oraz dyplomy wszystkim uczestnikom i opiekunom.
Komisji konkursowej przewodniczył  dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie  Piotr  Mikołajczyk.
Zwycięzcy:

 

  • I miejsce – Jakub Stasiak  ze Szkoły Podstawowej nr 1 (opiekun Renata Witczak),
  • II miejsce –  Mateusz Zięba ze Szkoły Podstawowej nr 8 (opiekun Agnieszka Ryba),
  • III miejsce – Anna Murawska ze Szkoły Podstawowej w Lutogniewie (opiekun Zenon Szczęsny),

otrzymali nagrody książkowe i upominki od Senatora RP.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na tę ważną dla nas uroczystość, dziękujemy prelegentom, którzy potrafili przykuć uwagę zgromadzonych, dziękujemy uczniom, bez których to święto nie miałoby charakteru.

Barbara Pożarycka

Galeria

 

Anna Maria Wesołowska

DSC_0347.JPG

Komunikaty

Kalendarz Szkoły Podstawowej nr 1

Kalendarz Szkoły Podstawowej nr 1 - 2017/2018 ( I półrocze)

E-dziennik UONET+

Reklama

Stowarzyszenie

Reklama

Z kalendarza ...


Dzisiaj jest: Czwartek
23 Listopada 2017
Imieniny obchodzą
Adela, Erast, Felicyta, Klemens,
Klementyn, Orestes, Przedwoj

Do końca roku zostało 39 dni.
Zodiak: Skorpion

Sonda

Czy Państwa zdaniem dziecko czuje się w szkole bezpiecznie?
 

Owoce i warzywa w szkole

Reklama

bezpieczne wakacje.pl

Reklama

Facebook